İzmir Keresteciler Sitesi

İzmir Keresteciler Sitesi Firmaları | Keresteciler Sitesi Nerede

İzmir keresteciler sitesi bu anlamda bir çok toptan satış yapan firmaların bir arada faaliyet gösterdiği yerdir. İzmir keresteciler sitesi firmaları arasında önerimiz Okatanlar Kerestecilik Ve Orman Ürünleri Ltd. Şti’dir. Tomruk işleme fabrikası, ahşap işleme atölyesi ve toptan satış kereste deposu ile 30 yıldır faaliyet göstermektedir. Orman ürünleri ekonomik hayatın akışında bir çok farklı alanda aktif olarak kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe orman ahşap ürünleri zeminden çatıya değişik ürün formatlarında kullanılır.

keresteciler sitesi izmir
keresteciler sitesi izmir firmasi

Ayrıca dekorasyon işlerinde ahşap ürünleri kadim çözüm ortağıdır. Bahçe dekorasyonu, ahşap tekne yapımı, iç mimari, restoran ve aksesuar ahşap işleri gibi neredeyse sonsuz kullanım alanı varmış gibi durur. Unutmamız gereken ahşap pergola, ahşap kamelya ve ahşap veranda uygulamalarını göz ardı edemeyiz.

Keresteciler sitesi İzmir
Keresteciler sitesi İzmir firması

Keresteciler Sitesi

İzmir’in tam merkezinde kurulu olan genel olarak adına Keresteciler Sitesi denen sanayi sitesidir. Kereste ve Orman ürünleri sektörünün önde gelen lider firmaları müşterilerine orman ürünleri depo İzmir ve İzmir ahşap uygulama atölyeleri olarak hizmet vermektedirler. Bir çok ihtiyacınızı görebileceğiniz bir bakıma ahşap alış veriş merkezi İzmir (AAVM) olarak da değerlendirebileceğimiz bir alandır. Bireysel tüketicilerin yanı sıra inşaat firmalarının yoğun ziyaret ettiği kereste ve ahşap ürünleri toptan satış sitesi İzmir, beklentilerin karşılanma noktasıdır. İzmir tomruk firmaları aramalarında da keresteciler sitesi ziyaret edilmektedir.

İzmir keresteciler sitesi
İzmir keresteciler sitesi nerede

İnşaatlık Kereste İzmir

Kereste inşaat ürünleri içerisinde kullanıldığı alanları inceleyecek olursak;

1- Beton kalıp sistemlerinde

2- Çatı yapımında

Motorlu testerelerle kesilen ağaçların tomruk denilen parçalarının, hızar atölyelerinde çeşitli işlemlerden geçirilerek ticari amaçla kullanılabilir hale getirilmesine kereste denir. İzmir Keresteciler Sitesi her çeşit işlenmiş kereste çeşitlerini rahatlıkla bulabileceğiniz yerdir. OKATANLAR kereste işlerinizde geniş ürün çeşitleri ile rahatlıkla alış veriş yapabileceğiniz firmadır.

İzmir kereste toptan satışı
İzmir inşaatlık kereste toptan satışı

Sert ağaçlardan elde edilen keresteler, genellikle son işlem görmeden satılır. Yumuşak ağaç keresteleri ise işlem görür. Keresteler, aralarından hava geçecek şekilde dizilerek kurutulur. Kurutmanın ardından ticari pazara sunulur.

İzmir ahşap imalatı
İzmir ahşap imalatı firması

Kağıt yapımında kullanılan ham maddenin elde edildiği ağaçların önemli bir kısmı da yakacak olarak kullanılır. Bunun dışında kalan bölümü ise kereste olarak çeşitli işlerde değerlendirilir. Kereste ankara kullanılacağı yere göre farklı türde ağaçlardan elde edilir. Çok sert, sert, orta sert, yumuşak ve çok yumuşak olarak ayrılan ağaçların keresteleri, kullanıma uygun alanlarda değerlendirilir.

Kerestenin ayrımı, sanayi, inşaat ya da mobilya kerestesi olarak yapılır. Baltalık odunlar ise ısınma ihtiyacı için tüketilir. Kereste yapım işlemleri sırasında hızarda kalan talaşlar da hazır bir yakacak olur.

İzmir ahşap pergola imalatı
İzmir ahşap pergola firmaları

Türkiye’de kolay işlem görmesi ve ucuz olması nedeniyle çoğunlukla çam ağacından inşaatlık kereste elde edilerek kalıp kerestesi ve çatı yapımında kullanılır. Bunun dışında da inşaatlık kereste kızılçam, karaçam veya ithal çam tomruktan imal edilir.

Mobilya sektöründe ve sanayide kullanılan doğramalık keresteler ağaç malzemesi kullanılabilecek her yerde tercih edilir. Öncelikle kapı, pencere ve marangozlukta kullanılan doğramalık kereste ayrıca uçaklarda ve gemi güvertelerinde kullanılır.

İzmir Keresteciler Sitesi, ziyaretlerinizde mutlaka uğramanız gereken OKATANLAR KERESTECİLİK, 3.Sanayi Sitesi 422 Sk. No:13 Bornova/İZMİR adresinde sizleri beklemektedir.

Ahşap Çatı Kerestesi İzmir

Ahşap çatı omurgası, atkıları ile bir çatıyı oluşturan en temel ürünlerdir. Doğal malzeme ve dayanıklı olması ile tercih edilir. Uygulaması oldukça basittir.

Ahşap raf sistemleri izmir
Ahşap raf sistemleri özel siparis izmir

İnşaat Kalıp Kerestesi İzmir

İnşaatlarda kalıp çakılması işlerinde pratik ve kolaydır.

Doğramalık Kereste İzmir

Nostalji özlemi ile son yıllarda özellikle doğal ahşap evlerde ahşap doğramalık kereste tercih edilmektedir. Alaçatı ahşap doğrama sistemlerinde başarılı uygulamalar görülmektedir. İzmir Keresteciler Sitesi demonte ahşap ürünler ve hazır ürünler ile her zaman sizin çalışan OKATANLAR kereste…

ahşap kapı pencere sistemleri İzmir
Doğramalık kereste izmir

Ahşap Profil Çeşitleri İzmir

Ara yazılarda belirttiğimiz gibi ahşap profil çeşitleri İzmir bir çok uygulamanın temel malzemesidir.

İthal Doğramalık Kereste İzmir

Ham madde her sektör için en önemli sorun olmakta, kalite ve çeşitlilik sektör başarılarını da beraberinde getirmektedir. Kereste de ağaçlardan elde edilen tomrukların işlenmiş halidir. Farklı sektörlere kaynaklık oluşturmakta ve ağaç çeşitlerine göre farklı alanlarda kullanım için özel seçenekler tercih edilebilmektedir.

Tomrukların kereste yolculuğu hızar atölyelerinde başlar ve şekillendirilen ürünlere gerekiyorsa fırınlama işlemi de yapılabilir. Ağaç olarak kesilen ham maddeler kağıt, yakacak ve kereste olarak farklı sektörlerde kullanılmakta hangi grupta olabileceğine ise sertlikleri karar verebilmektedir. En sert ağaç türleri ceviz, karaağaç ve salkım gibi türler olmakta daha sonra meşe, kayın gibi ağaçlar yapıları itibari ile oldukça sert bir ham madde olmaktadır.

Doğramalık kereste imalatı İzmir
İthal doğramalık kereste İzmir

Sakız ve kavak cinsleri nispeten daha yumuşak olsa da kestane, ıhlamur, selvi, beyaz çam ve söğüt gibi ağaç çeşitleri en yumuşak yapılara sahip olmaktadırlar. Sektörler kategorileri altında kullandıkları hammadde bu özellikleri aramakta ama işi ile aynı sertlikte olmayan inşaatlık kereste seçenekleri beyaz çam, ladin ve köknar gibi yumuşak ağaç çeşitlerinden elde edilmektedir. Bu kategori altında pek çok alt başlık bulunmakta inşaatların çatılarından temeline, kullanım alanlarında oluşan ihtiyaca bu ürünlerle cevap verilmektedir.

İnşaat Yapımında Kullanılan Kereste Çeşitleri

İnşaatların yapım aşamasında kullanılan kereste çeşitleri iğne yapraklı ağaçlardan elde edilmektedir. “n” kesit denilen boyutlarda tomrukların şekillenmesi oluşan bu çeşitlere tahta, azman, kadro lata gibi isimler verilmektedir. Bu ürün seçenekleri alanında 3 sınıf karşımıza çıkmakta birinci sınıf kerestelerde taşıyıcılık özeliği yüksek olmakta ve pürüzsüz yüzeylere sahip oldukları için özel yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. İkinci sınıf seçeneklerin taşıyıcılık özellikleri normal sınırlar içerisindedir. Ve yapıların kolon, kaplama gibi alanlarında en sık kullanılan kalite sınıfıdır.

Ahşap çatı kerestesi İzmir
Ahşap çatı kereste çeşitleri İzmir

Taşıyıcı ve kalite özelliği çok az olan ürünler ise inşaatların önemsiz işlerinde kullanılmakta, ürünlere sadece yardımcı eleman görevi yüklenmektedir. Çeşit olarak ise tüm sektörlerin her zaman ilk favorisi çam kereste olmakta kolay işlenilebilir yapısı ile mobilya da inşaata dekorasyondan döşeme malzemelerine her alanda tercih edilebilirlik oluşturmaktadır. Bakımında doğru koruyucu kimyasallar kullanıldıkça uzun yıllar sağlamlığı ile özellikle inşaat sektöründe kalite ve sorunsuzluk sağlayacaktır. Kereste kullanımında çam ağacının çeşit olarak seçilmesinde her alanda sağladığı büyük verimde gösterilebilmekte, ahşap oturtma çatı yapılacaksa kaliteli bir seçim olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle iyi çivi tutma özelliği ile sağlam ve kaliteli çatı tasarımları ortaya çıkabilecektir. Lambri, parke alanında da kalitesi ve uzun ömürlü kullanılışı ile sağlamlık meydana getirmekte ve bu özellikler tercih edilebilirlik sağlamaktadır.

Ahşap pergola çeşitleri İzmir
Ahşap pergola örnekleri İzmir

Kalitesine rağmen fiyat karşılaştırılması yapıldığında oldukça da uygun seçenekler karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca ithal ve çam kereste seçenekleri olarak ikiye ayrılan bu grup başlığı altında fiyatların makul aralıklarda olması da çeşitliliğin bu şekilde bol olması ile açıklanabilmektedir. Son yıllarda balkan ülkelerinden önemli oranlarda kereste ithalatı yapılmakta ve büyük çoğunluğunu çam çeşitler oluşturmaktadır. Özellikle inşaatlık kereste alanında tercih edilmekte bu seçenekler ve sağlamlıkları ile yapılan tercihlerin hakkını hem çatı kaplamalarında hem beton kalıp döküm aşamasında göstermektedirler.

Kaynakça: https://tomrukvekerestedunyasi.wordpress.com/

İthal Sert Ağaç Kereste Çeşitleri
Ayous Sert Ağaç Kereste Çeşitleri

Ayous, işlenmesi kolaydır, çivi tutma özelliği zayıftır. İyi yapıştırılır, iyi renk verilebilir, cilayı iyi tutar. Kontraplak yapımında, mobilya kısımlarında müzik aletlerinde, , protez, kağıt endüstrisinde iç dekorasyonda, kaplama ve kereste, lata, profil, kapı çerçevesinde, org düdüğünde, model yapımında kullanılır.

Havuz başı ahşap pergola İzmir
Ahşap pergola tasarımı İzmir

İzmir Ayous Kereste toptan satış, İzmir Ayous kereste fiyatları, İzmir Ayous keresteci, ayous ağacı kontraplak, Ayous ağacı kapı çerçevesi, Ayous ağacı müzik aletleri, Ayous ağacı iç dekorasyon İzmir, Ayous ağacı protez imalatı, Ayous ağacı kağıt sanayi gibi özel imalat alanlarında kullanılır.

İreko Sert Ağaç Kereste Çeşitleri

Sektör olarak tüm ahşap dış mekan mobilyalarımızı İroko ağacından üretiyoruz. Su, nem, güneş gibi doğa koşullarına dayanıklı olan İroko, bu özellikleri nedeniyle parke, tekne, yat, gemi ve güvertelerde de kullanılan, dış mekan mobilyalarında özellikte tercih edilen bir ağaç türüdür.

İroko ağacı Afrika kökenlidir. Asya yağmur ormanlarında yetişen teak ağacına benzer biçimde, İroko ağacı da aynı türün Afrika Yağmur ormanlarında yetişen bir çeşididir. Kökeni ise Fildişi sahiline dayanır. Yüksekliği 130 metreyi bulan ağaçlar çok hızlı büyümeleri nedeniyle doğal dengeyi bozmadan, sürdürülebilir bir üretim olanağı sağlar.

Ahşap korkuluk sistemleri İzmir
Ahşap korkuluk sistemi İzmir

İşlendikten sonra sarımsı bir renkte olan ahşap oksijen ile temasa geçtiğinde 1 ay içerisinde kahverengi bir renk alır. Kerestenin kahve rengi tonlarına kıyasla daha açık bir tonda göze çarpan damarlar şık bir görünüm yaratır.

İroko ahşabı ağır, sert, yağlı ve yüksek yoğunluklu yapısı sebebiyle dayanıklı mobilyaların vazgeçilmezidir. Uzun ömürlü iroko ağacı doğal çürümeye, böcek ve hastalıklara karşı yüksek direnç gösterir. Kolay kurur ve işlendikten sonra şekil bozulması yaşanmaz.

Tamamen doğal ve ithal bir malzeme olan İroko ahşabının şıklığı ve dayanıklılığı ile tanışmak için sizi de ürünleri incelemeye OKATANLAR KERESTE toptan satış mağazalarına bekleriz.

İroko parke İzmir toptan, İroko ağacı tekne imalatı, İroko ağacı yat imalatı, İroko gemi güverte uygulamaları İzmir ve İroko dış mekan ahşap mobilya İzmir, ürünlerinin vazgeçilmez seçeneği.

Kayın Sert Ağaç Kereste Çeşitleri

Kayın ağacı; Fagaceae (kayıngiller) familyasının Fagus (kayın) cinsine ait bir ağaçtır ayrıca ülkemizde Akhuş adıyla da bilinir. Yaklaşık 700 yıl ömürleri vardır.

Uzun boylu ve gösterişli yapıya sahiptir. Kışın yapraklarını dökme özelliğine sahip bu ağaçların yaprakları ve meyveleri püskül şeklindedir.

İdeal yetişme alanları ormanlık alanlar, kumluk ve humuslu topraklar olsa dahi birçok toprakta verimli bir şekilde yetişebilir.

Türkiye’de iki türü bulunan kayın ağacını (Doğu kayını ve Avrupa kayını) Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde ayrıca Ağrı dağı ve Erciyes Dağı eteğinde çokça görmek muhtemeldir.

Dünya’da ise 10’dan fazla çeşiti bulunan bu ağaçlar Güney Çin, Meksika Tayvan ve Japonya gibi ülkelerde yetişebilerek yetiştiği yerin ismini almaktadır.

Kayın ağaçlarının oksijen salınımının yüksek olması da bizim kaliteli ve sağlıklı nefes almamızı sağlar. Ayrıca sağlık alanında kronik akciğer rahatsızlığı olanlara iyi geldiği bilinmekle birlikte cilt temizliğinde de yeri vardır.

Kayın ağacı Dünya’da margarin yapımında dahi kullanılır. Ayrıca dayanıklı yapısından dolayı kontrplak, oyuncak, mobilya yapımında da çokça tercih edilir. İzmir Keresteciler Sitesi kurulu deneyimli firma OKATANLAR KERSTECİLİK uzman personelleri ile yorulmadan çalışmalarına devam etmektedir.

Kayın Ağacının Külünün geleneksel birçok ilaç yapımında kullanıldığı  bilinmektedir. Ayrıca Kabuğu bir bütün olarak kolay soyulabilir ve sağlam bir lif yapısına sahiptir.

Kayın ağacı kontrplak, Kayın ağacı ahşap oyuncak, Kayın ağacı mobilya İzmir, branşlarında güvenle kullanılır. Özel kayın mobilya imalatlarınızda otantik tarz imalatlar ile OKATANLAR KERESTE…

Sapelli  Kereste Çeşitleri

Sapelli Ağacı Doğal Ahşap Masa; Sapelli Ağacı dış odunu gri renklidir. İç odunu türüne göre sarı ile kırmızı kahverengi arasında değişir. Sapelli Ağacı kesildiği andaki rengi, havanın etkisi ile ve zamanla belirli oranda koyulaşır. Sıkı yapılı, az esnek bir ağaçtır. Kolay ve temiz işlenir.

Sapelli Ağacı az çeker ve az çatlar. Bol tanelidir. Bu yüzden en iyi boyanan ağaçlardandır. Sapelli Ağacı iyi verniklenir. Değişen hava koşullarında bile büyük dayanım gösterir. Sapelli Ağacının kuruma niteliği iyidir. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay zarar verilemez. Oyma ve tornada başarılı sonuçlar verir. Sapelli Ağacının özgül ağırlığı yaklaşık olarak 0.50-0.60 gr/cm 3 tür.

Doğal Ahşap Ev Eşyaları olarak doğal ahşap Sapelli ağacını işleyerek sayısız tasarımla birbirinden güzel doğal ahşap masa, doğal ahşap bar masası, doğal ahşap ve kütükten orta sehpalar, doğal ahşap aydınlatmaları kişinin isteğine göre özel doğal ahşap ofis mobilyaları ve doğal ahşap ev eşyaları elde ediyoruz. Bu bakımdan Sapelli Ağacı Doğal Ahşap mobilya üretimine iyi uyum sağlayan bir üründür.

Sapelli Ağacı Kullanım Amaçları

Sapelli Ağacı çok değişik amaçlarla kullanılabilecek, üstün nitelikleri olan bir ağaçtır. Sapelli Ağacı yapıların iç ve dış bölümlerinde doğrama, parke, merdiven yapımında, gemicilikte, müzik aletlerinde, tornalı, oymalı, kakmalı işlerde, modern ve klasik bütün mobilyalarda masif ve kaplama olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Sapelli Ağacı Hakkında;
%100 Doğaldır,
Sağlam ve dekoratiftir,
Uzun ömürlüdür,
İşçilik, zaman ve malzemeden tasarruf sağlar,
Kenar bandı ve kaplama gibi maliyetleri yoktur.

Okatanlarkerestecilik Doğal Ahşap Ev Eşyaları olarak kesintisiz arzını sağladığımız doğal ahşap masa, doğal ahşap ofis mobilyaları, doğal ahşap ev eşyaları ihtiyaçlarınız için doğal ahşap masa modellerini inceleyebilir, doğal ahşap masa fiyatlarını görebilirsiniz. İzmir Keresteciler Sitesi

Okatanlarkerestecilik olarak müşterilerimizin isteklerine uygun, kaliteli Sapelli Ağacı Doğal Ahşap Masa üretimi yapmaktayız. Siz de mekanınız için Sapelli Ağacı Doğal Ahşap Masa siparişi vermek isterseniz bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Ayrıca sitemizde olmasa da düşündüğünüz bir doğal ahşap masa modeli varsa mutlaka bize ulaşarak yaptırmayı düşündüğünüz modele göre doğal ahşap masa fiyatı

kaynakça: timbaland.com.tr

Sapelli ağacı masa imalatı İzmir, Sapelli doğal ahşap bar masası, Sapelli doğal ahşap ve kütükten orta sehpalar, Sapelli doğal ahşap aydınlatmaları, Sapelli özel doğal ahşap ofis mobilyaları İzmir, Sapelli doğal ahşap ev eşyaları İzmir, Sapelli ağacı iç ve dış doğrama imalatı, Sapelli doğal ahşap parke, Sapelli ahşap merdiven imalatı İzmir, Sapelli ahşap gemi uygulamaları, Sapelli müzik aletleri üretimi, Sapelli ahşap oyma kakma mobilya, Sapelli masif ve sapelli kaplama işleri

Sedir Ağacı Kereste Çeşitleri

Sedir ağacı özellikleri ile merak edilen ağaç türleri arasında yer alıyor. Sedir, çamgiller (Pinaceae) familyasından Cedrus cinsini oluşturan iğne yapraklı ağaç türlerine verilen isimdir. Ortalama ömürleri 1000 yıl kadardır, 40 metre boya ve 2 metre çapa kadar büyüyebilirler.
Tomurcuk çok küçük olup, az sayıda pullarla örtülüdür. İğne yapraklar genellikle üç köşeli, yatay kesitlerinde bitişik iki adet reçine kanalı bulunmaktadır. Yapraklar uzun sürgünler üzerinde tek tek, seyrek ve dağınık olarak dizilirken, kısa sürgünlerde püskül şeklindedir. İğne yapraklar dökülmeden ağaç üzerinde 3-6 yıl kalırlar.

Bir evcikli çiçekler yalnız olarak terminal halde bulunurlar. Erkek çiçekler silindirik yapıda olup 5 cm uzunluğunda, sarı renkli ve kısa sürgün üzerinde dik dururlar. Dişi çiçekler daha küçüktür. 1-1,5 cm, yeşilimsi renkte olup döllenme ilkbaharda oluşmaktadır.

Kozalak ise 26 ayda olgunlaşmaktadır. Kozalak genellikle fıçı görünümündedir. Kısa sürgün üzerinde adeta oturmuş şekildedir. Kısa ve kalın bir sapı vardır. Kozalak pulları olgunlaştığında dağılır.

Tohumların büyük, üçgen biçiminde genişçe kanadı olup, tohumu tek yüzünden örtmüştür. Tohumların üzerlerinde bol sayıda reçine bezeleri vardır. Çenek sayıları 9-10’dur.

Ekolojik istekleri

Sedirler yarı ışık ağacıdır. Nem istekleri az, sıcaklık istekleri fazladır. Yetiştirilmeleri tohumla olur.

Sedir ağaçları hangi bölgelerde var? İzmir Keresteciler Sitesi

Lübnan, Himalaya, Kıbrıs ve Atlas türleri bulunan sedir ağaçlarının iğne yaprakları genellikle üç köşelidir ve yatay kesitlerinde bitişik iki adet reçine kanalı bulunmaktadır.

Genel olarak Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde, Anadolu’da batı, orta ve doğu Toroslar’da doğal olarak yayılış gösterir. Kuzeyde Erbaa ve Niksar çevrelerinde küçük ve izole halde bulunur.

Boyları 40, çapları 3 metreye kadar ulaşan sedir ağaçları, gençken piramit görünüşlü olurlar. Yaşlılar ise geniş, yassı tepeli, düzgün gövdeli güzel görünüşlüdür. Derine giden kazık kök sistemine sahiptir. Özellikle kireç taşı topraklarda, yarık ve çatlaklarda oldukça derine gider.

Türkiye’de birçok yerde görülebilen sedir ağaçları, nispeten kurak ve kalkerli yamaçlarda çoğu kez kayalar arasında yetişir.

Sedir ağaçları mobilya, doğrama, tel direği, inşaat ve gemi kerestesi, kağıt, lif ve selüloz odunu ile yonga levha imalatında kullanılmaktadır.

Sedir ağacı mobilya ürünleri İzmir, tel direkleri sedir, sedir ağacı inşaat kerestesi İzmir, Sedir ağacı gemi kerestesi, Sedir ağacı selüloz odunu, ve sedir ağacı yonga levha imalatı İzmir çeşitlerinde başarılı sonuçlar vermiştir.

kaynakça: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/sedir-agaci-nedir-41512058

Larex  Kereste Çeşitleri

LAREX , Her türlü masif doğrama ve mobilya imalatında kullanılır. İğne yapraklı ağaçların içinde en sert yapıya sahip bir ağaçtır. Özellikle dış cephelerde suya dayanıklılığı nedeniyle tercih sebebidir Larex kereste. Sert dokusu uzun ömürlü ve sağlam olmasının nedenidir. Sibirya bölgesi kara çam ağaçlarından elde edilir. Rus sediri olarak da bilinir Larex kereste

Larex kerestesi renk verme, boyama ve cilalanma özellikleri çok iyidir. Sert dokusundan dolayı özellikle dış cephe sistemlerinde kullanılır. Gemi inşaatında kimyasal malzeme fıçıları, tornacılık, telefon direği, çit direği yonga levha yapımında taban ve tavan döşemelerinde oldukça sık kullanılan ve tercih edlien bir üründür larex.

Son yıllarda cafe ve restaurant havuz kenarları vb. gibi mekanlarda sıklıkla kullanıldığını görmeniz mümkün bu mekanlarda tercih edilmesindeki en büyük neden hem sağlam dayanıklı sağlıklı bir ürün olması dışında istenilen renge kolayca boyanabilmesi şık bir dekor oluşturması tercih sebebidir larex kereste.

kaynakça: http://kivrakkereste.com/

Larex ağacı ürünleri iğne yapraklı ağaçların içerisinde en sert ve dayanıklı ağaçtır. İzmir Keresteciler Sitesi depo ve uygulama atölyemize bekleriz…

Larex Kereste Ekstra Sınıf İzmir
Larex Kereste 1. Sınıf İzmir
Larex Kereste 2. Sınıf İzmir
Rus Çamı  Kereste Çeşitleri

Sibirya çamı altın çam olarak da bilinmektedir. Yetişmekte olduğu alan Rusya’nın Sibirya bölgesidir. Ayrıca Bulgaristan’ın bazı kesimlerinde yetiştirilmektedir. Sibirya çam tomruğunun yapısı ve diğer türlerden ayrılma özelliği ise yumuşak yapıya sahip olması bu tomruğun fabrika aşamasında belli başlı işlemlere tabi tutulurken kolay ve iyi şekilde işlenebilir olması sektörler tarafından en çok kullanılan ve talep gören bir çam türüdür.

Sibirya kökenli çam kerestesinin kullanıldığı alanlar; Merdiven imalatı, dış doğrama, lambri, iç yapı alanında ve birden fazla yapı sektöründe kullanılmaktadır. Rusya’dan gelen ürünün kendi içinde sınıfa ayrıldığı görülür ve fiyatları da ayrıldığı sınıflara göre değişkenlik gösterir.

Sibirya çam ağacını diğer çam türlerinden ayıran özellikleri Bunlar; Sibirya’dan ithal sarı çam levhalar halinde ayrılan gövde kabuğunun rengi tilki sarısıdır. Diğer çamlara göre 1.5-2 kat daha sık lifli, daha esnek, daha az budaklıdır. Kafkaslar, Sibirya, Kuzey Asya’dan ve Yunanistan civarında bulunan bir çam türüdür. Narin gövdeli, sivri tepeli ve ince dallı bir çamdır. Yetişkin camların boyu 40 metreyi aşmaktadır

Rus Çamı Kereste Ekstra Sınıf
Rus Çamı Kereste 1. Sınıf
Rus Çamı Kereste 2. Sınıf
Yerli Kara Çam Kereste Çeşitleri

Karaçam, Ülkemizde bir çok bitki türü aynı coğrafya üzerinde yetiştirildiğinden dolayı bir çok iklimi aynı anda yaşanmaktadır. Ülkemiz çam türleri bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde karaçam yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Mevsiminden dağlık ve boş arazilere Orman müdürlüğü tarafından oldukça fazla karaçam tohumu ekilmektedir. Bitki örtüsüne uyum konusunda sıkıntı yaşamayan karaçam, bulunduğu bölgeye çabuk adapte olup yayılma özelliğine sahiptir. Uzmanların karaçam üzerinde yapmış olduğu araştırmalar sonrasında karaçam ağacı çamgiller familyasından bir türdür.

Yerli Karaçam Özellikleri

Karaçam ağacının gövdesi kalın ve boyu yaklaşık olarak 30-40 metreye uzamaktadır. Uzun yıllıklı olan karaçamlar uygun bitki örtüsünde bir asır kadar yaşayabilmektedir. Bunun yanı sıra yaşlı karaçam ağaçları özellikle soğuk bölgelerde gövdesinde çatlaklar oluşabilir. Karaçam ağacı yetişince dış kabuğu kalın ve kahve rengini andırmaktadır. Karaçam incelendiğinde bol reçineli ve tomurcukları büyüktür. Bunun yanı sıra karaçam ağacında yetişen kozalakların tohumları büyük, uçları sivri ve silindirik ve tomurlarında pulların bulunmasıyla birlikte kirpiksi özellik göstermektedir. Karaçam ağacının yaprakları diken şeklinde bir görüntü oluşturur. Bu yapraksı yapı sivri ve uzun olup uzunluğu 4-9 cm uzunluğunda iğne şeklindedir. Karaçam yaprağı yeşil ve sert özellik göstermektedir.

Karaçamın Faydaları

Karaçam doğal dengenin korunmasında oldukça etkilidir. Özellikle havada bulunan CO² (Karbondioksit)’i yaşamsal öneme sahip olan 0² çevirerek insanların solunumunda önemli bir yere sahiptir. Doğal ekosistemin dengede kalmasını sağlamasıyla birlikte karaçam ağacı kereste imalatında oldukça fazla kullanılmaktadır. Ayrıca uzun köksü yapısı sayesinde erozyonu engelleyici özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra yapısında bulunan reçine sayesinde tutkal yapımında kullanılır. Ayrıca iğne şeklinde yaprak ve kozalakların ilaç sanayinde kullanıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte ekildiği bölgede yağmur yardığı oldukça fazla gözlemlenmiştir.

Karaçam Nasıl Yetiştirilir

Karaçam’ın üretiminin kolaylığı ve doğal bitki örtüsüne uyumu sayesinde bir çok kişi dağlık arazilerin yeşil görünüm kazanması amacıyla ekimini sağlamaktadır. Üreticiye fazla bir getirisi olmayan karaçam kozalağı toprağa ekilmesi halinde kendiliğinden büyümektedir. Karaçam ağaçları çoğunlukla kıyı bölgelerinin yukarı kesimlerinde orman oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra step bölgelerde de karaçam varlığını sürdürmektedir. Ülkemizde Orman Genel Müdürlüğü tarafından çok ciddi anlamda karaçam ekimi gerçekleştirilmiştir.

Karaçam Diğer Çam Türlerinden Nasıl Ayrılır

Karaçam ormanları çoğunlukla soğuk ve yüksek alanlarda kendiliğinden büyümektedir. İhtiyaç duyduğu besinleri toprak, hava ve güneşten sağlamaktadır. Diğer bir çok çam türünün aksine dalları kalın, gövdesinde derin çatlaklar bulunup rengi gridir. Bununla birlikte iğne şeklinde olan yaprakları koyu renkli olması diğer bir çok farklı çam türünden kendisini ayırmaktadır. Karaçam; Akdeniz ve Ege bölgesinin yüksek kesimlerinde oldukça fazla görülmektedir. Bunun yanı sıra Akdeniz ikliminde de fazlaca görülen yıllıksı bir bitki türüdür. Ege ve Akdeniz de oturan aileler yayla evlerini karaçam ağacından yapmaktadır. Bunun temel nedeni soğuk ve sıcağı geçirmeyen karaçam ağacı ekonomik bakımdan temin edilmesi oldukça kolay olmasıdır. Ayrıca buradaki ailelerin bilinçlendirilmesi sayesinde karaçam kesimlerinden sonra tekrardan ağaç yetiştirilmesi amacıyla halk karaçam tohumu kendisi dikmektedir. İzmir Keresteciler Sitesi

Karaçamın Sağlık Açısından Önemi

Ekosistem üzerinden oldukça önemli bir yere sahip olan karaçam ağacı doğal oksijen dengesini sağlamaktadır. Bununla birlikte yapılan araştırmalar sonrasında özellikle solunum yolu hastalarının bu ağacın altında dinlenmesi halinde rahatsızlıklarından kısa sürede kurtulduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca havayı temizliğinin yanı sıra kök, gövde, yaprak ve kabuğundan üretilen ilaçlar sayesinde hastalıkların tedavisi mümkün olmuştur. Uzman biyologların yapmış olduğu araştırmalar sonrasında karaçam ağacının bir çok hastalığı tedavi edici özelliği tespit edilmiş ve bu bitkinin üzerindeki sağlık açısından faydaları hala araştırılmaya devam edilmektedir. İzmir Keresteciler Sitesi ile ilgili araştırmalarınızda pergola altı cam balkon yaptırmayı düşünüyor iseniz https://zencambalkon.com/cam-balkon-izmir/

Yerli Kara Çam Kereste Ekstra Sınıf
Yerli Kara Çam Kereste 1. Sınıf
Yerli Kara Çam Kereste 2. Sınıf
İthal Ladin Kereste Çeşitleri

Ladin Türkiye’de yetiştiği yerler: Doğu Karadeniz.

Kışın iğne yapraklarını dökmeyen, daimi yeşil sürgünleri bulunan ağaçlar. Yalnız, uzun iğne yaprakları, dallar üzerinde teker teker bulunur. Yapraklar kısa, dört köşeli ve her bir yüzeyinde beyazımsı bir mum çizgisi olup, yaprak uçları batıcıdır. Kozalakları dallarda sarkık durumda bulunup, olgunlaşan kozalaklar bütün olarak düşer ve esmer renktedir.

Ladin, serin ve rutubetli sahalarda ve rutubetli topraklarda yetişir. Köknar ve diğer ağaçtürleri ile ormanlar meydana getirirler. Ladinin kökleri yayvandır ve derine gitmez. Bu sebepten rüzgardan devrilebilirler. Azami 400 sene yaşayabilirler.

Ladin ağacının gövdesi düzgün olup, kırçıl renktedir. Kerestesi yumuşak, hafif, reçineli ve köknarınkinden daha makbuldür. Dayanıklı değildir. Memleketimizde bulunan Doğu ladini (P.orientalis), Doğu Karadeniz bölgesinde, dağların denize bakan yamaçlarında, 1200-2000 metrelerde yayılış gösterirler.

Kullanıldığı yerler: İnşaat kerestesi ve mobilyacılıkta kullanılır. Odunundan kağıt fabrikalarında selüloz elde edilir.

Ladin inşaat kerestesi İzmir toptan satışı, ladin ağacı mobilya ürünleri olarak sıklıkla kullanıldığı alanlardır.

Kaynakça: http://kerestedunyasi.com/ladin-agaci.html

İthal Ladin Kereste 1. Sınıf
İthal Ladin Kereste 2. Sınıf

İzmir Keresteciler Sitesi‘inde faaliyet gösteren bir firma arıyor iseniz OKATANLAR KERESTECİLİK doğru adres… En ucuz kereste fiyatları, işlenmiş kereste, işlenmiş kereste ne demek, 10×10 kereste fiyatları 2020, Kavak kereste fiyatları, Kızılçam Kereste fiyatları, 1 m3 kereste kaç adet, 1 m2 çatıya kaç m3 kereste gider, Tomruk fiyatları, inşaatlık kereste fiyatları, kereste çeşitleri, tomruk kereste, silinmiş kereste, silinmiş kereste ne demek, inşaatlık kereste çeşitleri, tahta kalas, kalas, en ucuz kereste metreküp fiyatları, en iyi inşaatlık kereste hangisi, kereste izmir’de toptancı, Kereste toptan satışı izmir, İzmir çatı kerestesi, Kereste işleriniz için www.okatanlarkereste.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.